PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 3.35.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Jak šel rok 2006 v Městské knihovně Slavičín

Začátek každého nového roku je pro každého z nás časem bilancování, dobou kdy hodnotíme uplynulé události, abychom se s novým zaujetím mohli pustit do dalších přínosných aktivit.
Nejinak tomu je i v Městské knihovně Slavičín, která disponuje jak nově sumarizovanými statistickými údaji o své činnosti, tak i mnoha jinými dokumenty, např. záznamy v knihovnické kronice a fotografiemi, jimiž může doložit, že je místem, kde to v roce 2006 vskutku žilo. Proto je potřeba přece jen zmínit nejdůležitější z číselných ukazatelů, ty totiž od nepaměti svědčí o tom, že knihovny zas tak poklidné a mírumilovné oázy ticha nejsou. Dokladem toho je loňská návštěvnost knihovny, vyjádřená počtem 17 539 klientů, jejichž cílem nebylo jen najít zde svůj oblíbený literární žánr, ale také široké spektrum informací ze všech společenskovědních i zábavných oblastí. Dalšími čísly lze dokázat, že čtení knih právem patří mezi stěžejní záliby našich občanů. Počet registrovaných čtenářů činil 1 418, z toho 512 dětí do patnácti let. Těmto všem se úspěšně podařilo dovést výpůjčky knihovny k nezanedbatelnému číslu 71 739. Tato suma v sobě skrývá 17 143 titulů výpůjček naučné literatury, 9 721 naučné literatury pro mládež, 8 820 beletrie pro děti a nejvíce půjčovanou se stala jako každým rokem beletrie pro dospělé v počtu 36 109 půjčených titulů. V předeslaných údajích se každoročně odrážejí i počty čtenářů a výpůjček poboček místních částí - Hrádku, Divnic a Nevšové, kde kvalita služeb vzrostla zavedením Internetu právě do těchto zásadních kulturních center v obcích. Nutno podotknout, že počítače s Internetem, určené pro veřejnost a situované v knihovnách těchto obcí, byly zčásti pořízeny z dotace Zlínského kraje, o což se velkou měrou zasadil tehdejší místostarosta Ing. Jaroslav Končický.
Z dalších důležitých výstupů ze statistik v závěru minulého roku lze ještě pro zajímavost uvést nové přírůstky knih do fondu knihovny v počtu 1 785 svazků a úbytky fondu v počtu 123 svazků. Je samozřejmě nezbytné pečovat nejen o kvalitní obsahovou náplň knihovny v podobě hodnotné literatury ze všech existujících oborů, ale i o její estetickou stránku. V tomto směru byly započaty práce na komplexních opravách, novém obalování veškerého staršího knihovního fondu a novém tematickém značení beletrie, což usnadní čtenářům a uživatelům knihovny nesrovnatelně lepší orientaci v knihovně. V současné době je takto aktualizována již zhruba polovina beletrie v oddělení pro dospělé čtenáře.
O tom, že je knihovna "bránou vzdělanosti" svědčí i nebývalý zájem o meziknihovní výpůjční službu, tj. zprostředkování literatury čtenářům z jiných knihoven, převážně vědeckých a odborných. Knihovna takto umožnila studujícím našeho regionu dostupnost děl, jež nelze zajistit běžným půjčovním procesem v počtu 110 titulů. Opět číslo, které dokazuje, co je podstatnou prioritou našich občanů - touha po vzdělání a snaha zvyšovat svou profesní odbornost.
Významnou roli v činnosti knihovny hraje tzv. regionální funkce, která je zajištěna smlouvou mezi Městem Slavičín a Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně. Tato zahrnuje metodické řízení, a také poradenství okolním knihovnám v obcích Lipová, Rudimov, Haluzice, Loučka a Bohuslavice nad Vláří. Na tomto úseku bylo uskutečněno 9 metodických návštěv, 59 konzultací a řádně zaevidováno jak do přírůstkových seznamů, tak i do databází jednotlivých knihoven 565 nových knižních svazků. I nadále se budovaly lístkové katalogy knihovny i jednotlivých obcí a zpracovávaly čtvrtletní a souhrnné celoroční statistické výkazy pro krajskou knihovnu a Ministerstvo kultury. Kromě těchto standardních úkonů probíhala v knihovně průběžná školení obecních knihovníků v knihovnické technice, tj. obalování, značení literatury a ke znalostem odborné knihovnické problematiky na Internetu, především z resortu knihovnické legislativy, k dotačním projektům, vyhledávání knižních dokumentů v elektronických katalozích vědeckých knihoven. Z regionální funkce též vyplývají další nemalé úkoly, a to v podobě každoročních povinných revizí knižních fondů těchto obecních knihoven. V loňském roce padl "revizní los" na naši městskou knihovnu, přičemž hlavní revizní práce probíhaly v období letních prázdnin a revidovalo se celkem 29 952 svazků. Prakticky vzato, každou knihu bylo nutné evidovat v revizní počítačové databázi a označit znakem revize. Z těchto důvodů byla knihovna po celou dobu prázdnin uzavřena, což jí bylo čtenářskou veřejností, prahnoucí po četbě, snad již prominuto.
Výčet všech aktivit knihovny však není předchozími řádky ani zdaleka vyčerpán. O nich ale už pouze stručně, protože Vás s nimi knihovna seznamovala v průběhu celého minulého roku. Ať už se jednalo o besedy a knihovnické lekce k Březnu - měsíci Internetu (např. "Den s Internetem" - den otevřených dveří v knihovně, "Dámská jízda" - zajímavosti z Internetu pro ženy, "Hrajeme si s Dádou" - Internet pro matky s dětmi, "Pohádkový a zábavný Internet" - knihovnické lekce pro 1. stupeň ZŠ), k 750. výročí 1. písemné zmínky o našem městě ("Slavičín v dávné minulosti i přítomnosti" - beseda se správcem městského muzea, panem Josefem Ščuglíkem pro veřejnost, "Co víte i nevíte o našem městě" , "Pověsti a vyprávěnky ze Slavičínska", "Osobnosti Slavičínska", "Příroda Slavičínska", "Písemné zlomky slavičínské" - besedy a soutěže pro 1. a 2. stupeń ZŠ a gymnázium, tematicky zaměřené k historii, přírodním zajímavostem a písemným dokumentům Slavičínska, "Literárně historické toulky Slavičínem" - exkurze žáků 1. stupně ZŠ po památných významných objektech města ve spolupráci s Domem dětí mádeže, "Město mého žití" - výstava fotografií z folklórní činnosti místního akademického malíře Valašska Jaroslava Jeřábka, "Slavičín starodávný" - výstava dobových fotografií, "Písemné zlomky slavičínské" - výstava regionální literatury Slavičínska situovaná v prostorách Sokolovny, poté v městské knihovně). Své kulturně vzdělávací působení knihovna úspěšně završila říjnovým Týdnem veřejných knihoven, kdy zorganizovala čtenářsky oblíbené, a proto již tradiční akce ("Je to pravda odvěká, že četba dělá člověka" - večerní čtení pro veřejnost, "Pohádkiáda III. aneb kouzla, čáry, máry, ať pohádky jsou stále s námi" - dvoudenní dětský happening ve spolupráci s Domem dětí a mládeže, "Kudy a proč do knihovny" - zábavné povídání o knihovně pro družiny ZŠ a reálné gymnázium, "Cesta ke knihovně známě se vine..." - den otevřených dveří v knihovně, "Podzim v zahradě" - výstava zahradnické literatury a plodů podzimu, "Knižní cestománie" - výstava knižních novinek s cestopisnou tematikou, "Příběhy psané totalitou" - výstava literatury k besedě "Život ve stínu" pro veřejnost s politickým vězněm JUDr. Janem Haluzou.)
Z výše uvedeného lze tedy oprávněně soudit, že rok 2006 šel v knihovně opět svým obvyklým svižným tempem kupředu. Přinesl aktivity již úspěchem ověřené, ale i nové, jež si našly svůj ohlas u různých čtenářských a uživatelských vrstev. Je však také rokem nenahraditelných ztrát, a to v osobnosti dlouholeté vedoucí knihovny, paní Emilie Malíkové, která této instituci zasvětila více než čtyřicet let obětavé práce a nasadila tak "vysokou knihovnickou laťku" hlavně v oblasti budování regionálního fondu knihovny a dokonalého vypravěčského umění, kterým vždy tak fascinovala dětské i dospělé posluchače při čtenářských besedách s národopisnou a místopisnou tematikou.
Ani v letošním roce knihovna nehodlá slevit ze své vstřícnosti a plánuje oslovit širokou veřejnost rozmanitostí svých knihovnicko-informačních služeb a podpořit tak vzdělávání a smysluplné využití volného času v našem městě.

Gabriela Klabačková, vedoucí Městského klubu a knihovny Slavičín

Zveřejněno 02.02.2007 v 14:53 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba