PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 3.25.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Literární hostina v knihovně se vydařila

Nastal podzim, který má, jako každá roční doba, své kouzlo. Nahradil horké letní dny příjemnějšími, kdy sluníčko hřeje, ale už nepálí.
Přinesl s sebou babí léto, které potěší duši. Obtěžkal zahrady a sady poslední úrodou, zabarvil plody a ovoce zralými barvami. Nechal naposled rozkvést louky ocúny, sedmikráskami a ostatními podzimními květy, obdařil lesy houbami. Ukázal nám také svou druhou, nevlídnou tvář, větrnou a deštivou. I ta však k němu patří. Pak tento mocný čaroděj mávl svou kouzelnickou hůlkou a znovu změnil tvářnost krajiny. Listí na stromech začalo usychat, zbarvené dozlatova, ruda a jiných výrazných barev vytvořilo v korunách stromů pestrou paletu, lahodnou pro oko a po opadnutí na zemi pestrobarevný koberec. Žloutnoucí travou a uvadajícími květy nás upozornil, že příroda se začíná připravovat na odpočinek a pro novou dobrou úrodu jí musíme pomoci ošetřením půdy, luk, stromů a keřů.

Už jen vzácně se objevuje dým a vůně pálené bramborové natě a sporadicky na obloze vznášející se draci, soutěžící s plujícími mraky, což hlavně dříve neodmyslitelně patřilo k poezii podzimu.
Do této podmanivé scenérie a přípravy přírody na zimní spánek, kdy podzim ukrajuje dne a přidává noci a vytváří tak delší večery s větším prostorem pro posezení s knihou, je zasazen celorepublikový Týden veřejných knihoven. Ten letošní byl pojat netradičně jako knihovnická bašta a inspiroval Městskou knihovnu sestavit v týdnu od 1. 10. do 7. 10. čtenářské menu lákavých pořadů.

Jedním z nich bylo i tradiční veřejné čtení s názvem Literární hostina, jež bylo zahájeno ve středu 3. 10. dopolední četbou žáků Základní školy Vlára a studentů Gymnázia J. Pivečky. Tato akce pokračovala stejnojmenným literárním večerem pro veřejnost v 18. 00 hodin v městské knihovně. Shromáždilo se zde něco přes dvacet příznivců četby, z nichž většina měla připraven úryvek ze svého oblíbeného literárního žánru. Zajímavými ukázkami přispěli: Ladislava Barošová s dcerou Silvií, Ing. Jiří Pšenčík, Ing. Leopold Lezna, Mgr. Marie Pazourková, Ivana Čížová, Věra Urbanová, Mgr. Anna Jordánová, Ing. Vojtěch Malík, Vlastimil Saňák s dcerou Bárou a Anna Zouharová. Bylo vidět, že každý čtenář věnoval výběru svého příspěvku, ať již šlo o souvislý článek, či jen vybrané stati, nebo věty, velkou péči, aby zaujal ostatní, přinesl jim něco nového, upozornil na něco zajímavého, vzdělávacího, nebo je humorným čtením chtěl pobavit.

Pořadem vkusně a vtipně provázela vedoucí Městského klubu a knihovny Bc. Gabriela Klabačková, která po přivítání přítomných zahájila četbu příznačnou ukázkou z knihy Kuchařka Valašského království aneb Polívka je grunt úryvkem Jídlo a krásno.
Význam akce podtrhla i účast vzácných hostů, pana starosty Ing. Jaroslava Končického, který účastníky pobavil poutavou ukázkou z knihy Woodyho Allena - Vedlejší příznaky a pana místostarosty Ing. Pavla Studeníka, jež vybral stať k zamyšlení z knihy Roberta Merleho - Smrt je mým řemeslem. Nechyběla ani vlastní tvorba, k níž toho večera patřily zdařilé verše Ing. Michaely Lysákové a fejeton Ing. Leopolda Lezny. Velký ohlas z oblasti vlastní tvorby vzbudila pohádka nazvaná Trpaslík přemůže i obra aneb Trnkové království od studentky Gymnázia J. Pivečky Karolíny Váňové, kterou s jejím svolením prezentovala G. Klabačková.

Vzpomenuta byla i zesnulá dlouholetá vedoucí knihovny paní Emilie Malíková, která poprvé na této akci chyběla, a která má velké zásluhy na dnešním významném postavení knihovny. Z její pozůstalosti přečetla humornou povídku o muzikantech její sestra Mgr. Jana Polášková.
Účastníci četby měli tentokrát možnost vybírat si z ještě pestřejší knihovnické nabídky než obvykle. Připravena pro ně byla například výstava fotografií - Knihovna v proměnách času, mapující stodesetiletou historii slavičínského knihovnictví od dob jeho založení v souvislosti se vznikem čtenářsko - ochotnického spolku Palacký až po současnost. Návštěvníci též mohli přispět do ankety o nejoblíbenější čtenářský titul ve Slavičíně a okolí, nazvané Kniha, která mě vzala za srdce.

O příjemné rozloučení se světem knih a čtenářstvím se pak zasloužil akademický malíř Jaroslav Jeřábek, který zahrál na píšťalky zhotovené z chilských palem svou vlastní melodii a také několik známých valašských písní, jež si s ním přítomní s chutí zazpívali.

Závěrem nutno říci, že Literární hostina byla opravdovou literární "baštou", jíž si všichni účastníci zcela jistě vychutnali a budou se těšit na podobné "knižní hody" i příští rok.

Ing. Leopold Lezna

Zveřejněno 01.11.2007 v 14:43 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba