PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Středa 2.55.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Ochrana přírody ve Slavičíně a okolí [ Ochrana přírody ]

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty

Bílé Karpaty zahrnují území o rozloze 415 km2. Je to protáhlé pohoří rozkládající se na moravskoslovenské hranici o délce 80 km. Typické tvary moravské části Bílých Karpat - masivní ploché hřbety s mírně rozčleněnými svahy a široká údolí vznikly díky geologickému podloží, tzv. Magurskému flyši.

Přirozeným rostlinným pokryvem Bílých Karpat byly a pořád ještě jsou listnaté lesy. V nížinách jsou dubohabřiny, ve vyšších polohách bučiny. Největší rozlohu zaujímaly různé typy lučin, v kterých byly zastoupeny javory, jilmy jasany, lípy, třešně a mnohem vzácněji i jiné dřeviny. V nivách potoků a říček rostly olšiny s jasanem a vrbami. Díky působení člověka se dnes tyto přirozené lesy vyskytují na daleko menší rozloze.

Nejcennější dědictví Bílých Karpat představují jedinečné květnaté louky, na kterých roste velké množství vzácných rostlinných druhů. Nejznámější z nich jsou orchideje. V Bílých Karpatech se vyskytují tři čtvrtiny všech druhů orchidejí, které rostou na území celé republiky. Tyto kvalitní luční porosty však dnes zaujímají pouze zlomek původní rozlohy.

Díky relativně zachovalé krajině, druhovému bohatství lesů i luk, ale i dochované lidové kultuře byly Bílé Karpaty v roce 1980 vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí. Je na nás, zda Bílým Karpatům zůstane jejich krása a bohatství zachována i pro další generace. Pro zachování těch nejcennějších ukázek ekosystémů je vytvořena síť maloplošných zvláště chráněných území v kategoriích "Národní přírodní památka", "Národní přírodní rezervace", "Přírodní památka" a "Přírodní rezervace".

Také na Slavičínsku jsou vyhlášena maloplošná, zvláště chráněná území. Jedná se o následující lokality:

Přírodní památka u Petrůvky se nalézá na okraji obce Petrůvka. Hlavním předmětem ochrany jsou zachovalá rostlinná společenstva pastvin s výskytem některých vzácných rostlin. Především se jedná o vstavač kukačku, který patří mezi silně ohrožené druhy rostlin České republiky.

1. zóna a navrhovaná přírodní památka Podsečí. Toto luční chráněné území je v údolí Říčky Kladénka poblíž obce Petrůvka. Také zde se chrání rostlinná společenstva bělokarpatských květnatých luk. Rostou tady chráněné druhy rostlin - silně ohrožený prstnatec bezový, vstavač kukačka, vstavač mužský a hlavinka horská. Mezi ohrožené druhy patří další orchidej, vemeník dvoulistý.

Přírodní památka Pod Vrchy leží na území místní části Slavičín - Bohuslavice. Zde se zachovala ukázka přirozeného lesa nižších poloh. Vysoce cenné je složení bylinného podrostu - rostou zde chráněná lilie zlatohlavá sněženka podsněžník. Ty jsou řazeny mezi ohrožené druhy rostlin.1. zóna Bařinova samota se nachází mezi Slavičínem a obcí Lipová. Jedná se o podmáčenou louku v nivě potoka. Vyskytuje se zde populace chráněných orchidejí - prstnatce bezového. Svým charakterem je tato lokalita na Slavičínsku ojedinělá.

Na chráněných územích Podsečí a Pod Vrchy byly instalovány informační panely, z kterých má návštěvník možnost se dovědět mnohem více informací o lokalitách.

Nejbližší okolí Slavičína je zařazeno do 3. (přechodové) zóny Biosferické rezervace Bílé Karpaty. Už ale oblast místní části Slavičín - Rokytnice a obce Šanov se nachází ve 2. (nárazníkové) zóně. V 1. (jádrové) zóně se nalézají původní listnaté lesy vrcholové části hlavního hřebene Bílých Karpat.

Na území Chráněné krajinné oblasti a biosferické rezervace Bílých Karpat vykonávají kontrolní, správní a výzkumnou činnost pracovníci Správa CHKO BR Bílé Karpaty. Je také ustanoven Sbor dobrovolných strážců při Správě CHKO BR Bílé Karpaty. Pracovníci správy a strážníci se proukazují služebním průkazem a odznakem. Mají právo zjišťovat totožnost návštěvníků a v případě závažného porušení zákona mohou zakázat rušivou činnost nebo udělit blokovou pokutu.

Dále se návštěvníci mohou setkat s dobrovolnými ochránci přírody. Většina z nich je organizována v Českém svazu ochránců přírody - ČSOP. Ti často zabezpečují údržbu chráněného území a podílejí se také na mnoha rozvojových programech pro budoucnost přírody i lidí Bílých Karpat. Na Slavičínsku působí dvě organizace: ZO ČSOP Slavičín a ZO ČSOP Zálesí Slavičín. Jeho členové a příznivci každoročně organizují známou Akci Žába - záchranné přenosy žab přes silnici v době jarního tahu do vodní nádrže.

Na základě ZO ČSOP Zálesí bylo také zřízeno Ekocentrum Slavičín. Toto ekocentrum spolupracuje na projektech bělokarpatské pobočky "Společnosti pro trvala udržitelný život". Cílem činnosti je naplňování myšlenky trvalého udržitelného života pro současnou i budoucí generaci - pomáhat rozvíjet šetrnou turistiku, zemědělství s omezeným používáním chemikálií, využívat místní přírodní zdroje a dovednosti obyvatel k rozvoji regionu.

Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-Slavicin.cz

Typ záznamu: Ochrana přírody
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 15.09.2004 v 13:23 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba