PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Neděle 13.23.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

5. Setkání cimbálových muzik Valašského království
Frenštát pod Radhoštěm

Ve dnech 7. a 8. května 2004 proběhl ve Frenštátě p.R. hudební festival "Setkání cimbálových muzik Valašského království" a to v režii ředitele tohoto festivalu Radomíra Golase.
Program byl zahájen v pátek 7.5.2004 za účasti předsedy Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu České republiky pana Milana Balabána, který měl nad hudebním festivalem záštitu. Přítomen byl i předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, předsedkyně Valašského folklorního sdružení Jana Šamánková, starosta města Pavel Orlík a místostarosta Hanuš Vít.
Hudební festival zahájil ředitel festivalu Radomír Golas. Po krátkých projevech byli vyhlášení vítězové soutěže dětských kreseb frenštátských škol se zaměřením na folklorní tématiku a následně festival pozdravily děti cimbálové muziky Holubjanka z Kunčic p.O. slavnostním vypuštěním balónků. Následoval program 15 dětských muzik. Úroveň naprosté většiny muzik byla velmi dobrá a překvapovala nejen technická úroveň, ale i výběr repertoáru a s potěšením nutno říci, že převažovaly výhradně písně regionu, kde muziky působí. Posluchači měli možnost si poslechnout dětské muziky s bohatou škálou lidových písní, které zde účinkovaly v loňském roce a zaznamenali jejich viditelný kvalitativní posun nejen po technické stránce, ale potěšil i výběr písní. Posluchači si opět poslechli sympatické muziky - Kovalíček z Ostravy, Malou Jasénku a Malý Vsacánek ze Vsetína, Klobučánek z Valašských Klobouk, Sedmikvítek z Frenštátu p.R., Světlinu z Hutiska-Solance, Jaderničku z Valašského Meziříčí, Jaloveček z Hovězího, Valášek ze Zlína a Holubjanku z Kunčic p.O. Byla potěšitelná účast dalších dětských muzik: Strunečka a Strunka ze Zlína, Bača z Val. Meziříčí, Voděnka z Bystřice p.H. a Kopaničárek ze Starého Hrozenkova. Velkým přínosem pro odborný růst těchto muzik byl i odborný seminář, který vedl hudební redaktor Jan Rokyta z Ostravy, což bylo velmi poučné zejména pro dětské primáše, ale i pro vedoucí muzik, kteří zde našli inspiraci a motivaci pro svou práci s lidovou muzikou.
V sobotu 8.5.2004 dopoledne byli účinkující přijati starostou města, který byl spojen se zápisem do pamětní knihy a pak se muziky představily na náměstí v pořadu "Pozdravy
cimbálových muzik našemu městu" s pozváním na odpolední programy.
Obohacením programu bylo velmi milé účinkování dvou orchestrů Základní umělecké školy z Frenštátu p.R. před slavnostním zahájením hudebního festivalu, který provedl ředitel festivalu uvítáním dalších hostů - zástupce Sdružení Tradice ČR Rostislava Hlosty a královny matky Valašského království Jarmily Šulákové, jejíž velmi zdařilé pěvecké vystoupení za doprovodu cimbálové muziky Grajcar navodilo velmi příjemnou atmosféru. Odpolední program pozdravila cimbálová muzika Ráztoka z Rožnova p.R. vypuštěním balónků.
Nezastupitelné místo v našem hudebním festivalu má pořad "Setkání cimbálových muzik Valašského království", kde vystoupily cimbálové muziky : Prameny z Fryštáku, Ráztoka z Rožnova p.R., Valášek z Kozlovic, Bukovinka z Bystřice p.H., Gajdošská muzika Vlastimila Bjačka z Frenštátu p.R. a Kašava ze Zlína.
V dalším pořadu "Vystoupení zahraničních účastníků" předvedly svůj program lidové hudby ze Slovenska - Drevár z Krásna nad Kysucou a Kriváň z Východné, lidová muzika Grojcowianie z Polska, muzika polské menšiny Nowina z Jablunkova a Grajcar.
Tento pořad ukázal, že v polských Beskydách, na Slovensku i u nás jsou si některé písně podobné - a přesto jiné. Líší se jazykem, nástrojovým obsazením i interpretací jednotlivých hudeb, což také pozvané muziky potvrdily, a to i muzika Grajcar z Rožnova p.R., která se zde do programu zařadila vlastně svým mimoregionovým repertoárem.
V posledním pořadu "Pijácké písně Karpatského oblouku" vystoupily muziky :
Javořina z Rožnova p.R., Bukovinka,z Bystřice p.H., Drevár z Krásna n.K., Kriváň z Východné, Nowina z Jablunkova, Grojcowianie z Polska, Valašský vojvoda z Kozlovic,Soláň z Rožnova p.R. a Kašava ze Zlína. Zajímavé a vtipné lidové písně s touto tématikou velmi posluchače pobavily a zaujaly.
Na závěr hudebního festivalu se v Domě kultury uskutečnilo "Přátelské posezení účinkujících ", kde cimbálové a zahraniční muziky vyhrávaly do pozdních hodin a vytvořily velmi příjemnou atmosféru. Spnil se tím i jeden z původních cílů našeho setkání - totiž aby se muzikanti jednou za rok sešli a společně se pobavili. Práce muzik na Valašsku (a nejen zde) si toho zasluhuje.
Na hudebním festivalu účinkovalo 17 dětských a 15 dospělých muzik.
Odhad účasti posluchačů, kteří navštívily pořady hudebního festivalu je asi 3000 osob.
Velké díky organizátorů patří mediálním partnerům festivalu, kterými byli Český rozhlas, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Mediatel Zlaté stránky.

Radomír Golas,
ředitel hudebního festivalu

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 11.05.2004 v 07:42 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba