PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 3.24.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

13. Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto

Tisková zpráva
13. Mezinárodní dětský folklorní festival "Kunovské léto"
12. - 18.6. 2006
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto přichází už po třinácté. Podobě jako děti v tomto věku - má festival a lidé kolem něj za sebou pořádnou "životní" zkušenost, spoustu dobré práce, poučení i vypětí, a na druhou stranu příjemné prožitky, řadu dobrých přátel u nás i daleko za hranicemi naší země a především radost.
Má nad sebou záštitu významných osobností regionu a státu, významnou podporu města Kunovice, ale také Uherského Hradiště a Starého Města. Za festivalem léta stojí dlouhá řada sponzorů či partnerů festivalu, bez nichž by festival ve svém počátečním rozjezdu neměl naději na přežití. Na podpoře festivalu se významně podílí Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Folklorní sdružení České republiky, Zlínský kraj, Slovácké muzeum v Uh. Hradišti, Klub kultury v Uh. Hradišti, Program Obnovy venkova, Škola vesnice v Modré a Nadace Děti-kultura-sport z Uh. Hradiště. Od roku 2005 má také podporu z evropských strukturálních fondů.
Za uplynulých dvanáct let se na festivalu vystřídalo na 180 dětských folklorních souborů s muzikami a dalších 130 kolektivů, podílejících se na doprovodných programech. Každoročně se na Uherskohradišťsko sjíždí kolem sedmi stovek účinkujících dětí, vedle místních dětí z Kunovic, Uherského Hradiště a Starého Města, přijíždějí z různých regionů Slovácka, z Moravy, Slezska a Čech. Za zmíněné období se zde představily kolektivy z různých oblastí Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska, Arménie, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Makedonie, Řecka, Itálie, Mexika. Letos se výčet rozšíří o dašlí soubory z Maďarska, Polska, Slovenska, Bulharska, ale také z dalekého Taiwanu a Arménie.
Dětský festival se zařadil mezi nejvýznamnější dětské festivaly u nás a dle hodnocení pozorovatelů těchto iniciativ zvenčí je označen jako nejpůsobivější a nejotevřenější festival v naší republice. V roce 2005 byl právě v Kunovicích předán zástupci České národní sekce CIOFF festivalu statut řádný člen CIOFF.
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Program festivalu také ke stažení:
V programové skladbě nalezneme výchovné koncerty pro školy s možností využití tanečních dílen, komponované pořady v obcích, v lázních regionu, vernisáže a výstavy, soutěže mladých verbířů a zpěváčků, z nichž nejlepší dostávají léta příležitost představit se na nejvýznamnějším folklorním festivalu u nás - na MFF Strážnice. Z těchto aktivit už také vznikly profesionální nahrávky na MC, CD, DVD a HVS, byl vydán zpěvníček.
Děti se setkávají na poli sportovním - soutěží ve vodních disciplínách a také se hodnotí jejich hbitost, vtip, pohotovost a intelekt při aktivitách na souši.
Festival dnes provází řezbářské sympozium za mezinárodní účasti. Sochy zde vytvořené zpříjemňují prostředí v Modré u Velehradu a v Kunovicích. Součástí festivalu je "škola řezbaření" za účasti studentů středních odborných škol, ale i těch, kterým je tento zájem blízký a chtěli by se něčemu přiučit. Jako lektoři se představují vynikající řezbáři i pedagogové odborných a uměleckých škol. Slavnostním okamžikem setkání řezbářů bude křest nové knihy, věnované řezbáři ze Strážnice - Františku Gajdovi.
Významným momentem festivalu je předávání ocenění Města Uherské Hradiště. V souladu s účinnější péčí o tradiční lidovou kulturu, kterou schválila vláda a v návaznosti na tradice místního regionu, rozhodlo Město Uherské Hradiště udělovat významným lidovým výrobcům Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby. Vladimír Bouček je nejenom zakladatelem novodobých forem péče o tradiční lidovou uměleckou výrobu, ale i významnou a důstojnou osobností města Uherské Hradiště. Odborná komise pracuje ve složení - Hana Doupovcová, Josef Jančář, Ivo Frolec, Romana Habartová, Marta Ondrová, Aleš Holý a Libuše Hradilová. Cena bude předána v pátek 16. 6. 2006 Františce Snopkové z Uh. Hradiště ve specifickém oboru s přírodním materiálem - kukuřičným šustím.
K lákavým programům už tradičně patří páteční večerní pořad letos nazvaný Poselství budoucnosti v přírodním areálu v Kunovicích, uskutečněný ve spolupráci s Českým rozhlasem Brno, v němž představí Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů s primášem Jindřichem Hovorkou a výjimečnými sólisty - Lubošem a Dušanem Holými, Vlastou Grycovou, Martinem Hrbáčem, Františkem Černým, Ludmilou Malhockou, Jitkou Šuranskou, Magdou Můčkovou, ženským sborem z Kunovic, ale i výraznými mladými a dětskými sólisty regionu - Petrou Hrubošovou, Martinem Pěchou, Terezou Habartovou a dalšími.
Zpěvem a tancem je provázen sobotní hradišťský Svatojánský jarmark, kde poměří své osobité taneční a pěvecké schopnosti verbíři z celého Slovácka. S tanečními chlapeckými hrami i specifickými mužskými tanci se představí mladí tanečníci z Arménie, Maďarska, Bulharska a Slovenska. Vyvrcholením folklorního setkání v Kunovicích je sobotní odpoledne se soutěží choreografií. Atmosféru dotváří tradičně hry a soutěže na téma Písnička je svět. Inovaci v letošním ročníku festivalu představuje večerní soutěžní přehlídka populární písně mladých talentů s mezinárodní účastí.
Dění aktivit Hradišťska je skvěle propojeno, a tak se festivalové děti představí také v rámci Zahrady Moravy ve Starém Městě, nejen v průběhu soboty, ale také v neděli 18.6., kde se dopoledne navíc uskuteční soutěžní přehlídka cimbálových muzik, nazvaná Učitelé a žáci. Nedělní dopolední pořad bude tentokrát věnován cimbálovým muzikám, sólistům a jejich výjimečným učitelům a vzorům. Průvodcem tohoto pořadu budou Pondělníci, osobnosti v kmetském věku, v čele s dvaadevadesátiletým primášem - legendou Františkem Hamadou. Festival je provázen vernisážemi a výstavami, koncerty, průvody a vyvrcholí nedělním závěrečným galaprogramem.
Na festivalu se představí soubory "Pungo" Music & Dance Theater z Hsin-Ying City z Taiwanu, soubor "Astghik" z vesnice Aghavnadzor z Armenie, soubor "Vesselie” ze Slivenu v Bulharsku, seskupení "Bakony" ze souborů "Höcögő" z Vérteskethely a "Eszterlánc" z Réde z Maďarska, Warszawianka z Varšavy z Polska, Kremienok z Bratislavy, Úsměv z Opavy, Křenováček z Křenovic, Veličánek z Velké nad Veličkou, Popovjánek z Popovic, Dolinečka ze Starého Města, Hradišťánek z Uherského Hradiště, domácí Merínek, Malý Handrláček, Děcka z Kunovic a Handrláček z Kunovic a další sólisté, kolektivy a muziky dle programu.
Garanty festivalu Kunovské léto jsou města Kunovice, Uherské Hradiště a Staré Město, osobní záštitu nad letošním festivalem převzali Cyril Svoboda, ministr zahraničních věcí, Miroslav Štěpán, náměstek ministra vnitra, Alena Gajdůšková, senátorka Senátu Parlamentu ČR a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Mediálními partnery jsou Slovácké noviny, Dobrý den s kurýrem, Mediatel - Zlaté stránky, Český rozhlas Brno, Rádio PROGLAS, TV MIC Uh. Hradiště, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Akci podporují ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun a Agentura NP Staré Město.

Romana Habartová - ředitelka festivalu
tel. 775 085 333, e-mail: romana.habartova@slovackemuzeum.cz

Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto
Mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 01.06.2006 v 23:36 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba