PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 3.41.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Rusavjan a Rusava na Kanárských ostrovech

10. jubilejní MFF Villa de Ingenio 2005 na ostrově Gran Canaria
Valašský krúžek Rusavjan z Rusavy a cimbálová muzika Rusava se společně zúčastnily Mezinárodního folklórního festivalu v městě Villa de Ingenio na ostrově Gran Canaria. Kromě nás pořadatele pozvali soubory z Mexika, Kolumbie, Konga, Srbska, Ruska a Španělska. Kromě toho účinkovalo i šest souborů z Kanárských ostrovů.
Přivítání na letišti v Las Palmas za účasti televizních kamer bylo překvapivé, ale velmi srdečné. Ubytování bylo klasické ve škole s dobrým zázemím a dostatkem vody, což v jižních krajích nebývá vždy pravidlem. Byli jsme hned první večer přijati ředitelem festivalu a společně jsme odsouhlasili program na celý pobyt. Hned na počátku byla vidět vysoká profesionalita pořadatelů.
Následující den jsme účinkovali v hlavním městě ostrova-Las Palmas na úvodní recepci za přítomnosti pořadatelů, zástupců ministerstva kultury, sponzorů a televizních štábů. Velkým handicapem se začalo ukazovat počasí, neboť teplota ve stínu překročila 40o C a to zde už nepamatovali dlouhé desítky let. Naštěstí nás čekalo několik dní bez vystoupení a mohl následovat doslova permanentní pobyt na plážích Atlantiku. Pořadatelé se opravdu vyznamenali co se stravování týká, neboť jídla byl dostatek a oběd nám vozili až na pláže.
S oficiálním začátkem festivalu se umoudřilo i počasí a teploty klesly o více než 10o C. První festivalový den jsme absolvovali průvod městem a následně se zahraničními soubory stali diváky, neboť se nám představily všechny zúčastněné soubory z Kanárských ostrovů. Následující dny se rozdělily zahraniční soubory do dvou skupin a střídavě vystupovaly v divadle nebo v přírodním amfiteátru. Diváci byli vynikající a spontánně reagovali na snahu účinkujících předvést se v co nejlepším světle.
Valašský krúžek písní a tanců Rusavjan
Kromě oficiálních vystoupení se konaly tradičně workschopy, kde vzájemné učení se jednotlivých tanců mělo uvolněnou a zábavnou atmosféru. Ogaři a cérky si vyzkoušeli také místní druh zápasu zvaného Lucha.
Po exkurzi všech zahraničních souborů po ostrově Gran Canaria nás čekal finálový sobotní večer. Značně se ochladilo, dokonce začalo mírně pršet. Prokřehlí byli jak účinkující tak i diváci. Možná proto byly i reakce publika méně spontánní než jsme byli zvyklí z minulých vystoupení. Závěrečná hymna festivalu a ohňostroj zakončily 10. jubilejní MFF Villa de Ingenio 2005.
Po dohodě s pořadateli nás čekal výlet na sousední ostrov Tenerife, kde se původně měl konat další folklorní festival. Bohužel pořadatelé nesehnali dostatek financí a festival zrušili krátce před naším odjezdem z České republiky. Časné ranní vstávání a vysoké vlny oceánu přinesly některým našim členům na trajektu krušné chvíle, na které asi dlouho nezapomenou. Naopak celodenní putování po ostrově Tenerife bylo zážitkem pro všechny zúčastněné. Poslední večer v hlavním městě Santa Cruz měl neopakovatelnou atmosféru, na kterou budeme dlouho vzpomínat.
Cesta zpět na Gran Canarii druhý den už proběhla pohodově díky klidné hladině oceánu. Čekalo nás loučení s pořadateli a dalšími lidmi, kteří se stali postupně našimi přáteli a nástup na palubu letadla. Přivítalo nás oznámení, že pro náš let bude šampaňské gratis a od tohoto oznámení nebylo daleko k tomu, aby ze rtů souboráků nezačaly znít valašské pěsničky. Tak tomu bylo od břehů Španělska až do Prahy. Po hladkém přistání už zpívalo celé letadlo "My sme Valaši .."
S odstupem několika dní můžeme s potěšením konstatovat, že se nám podařilo navázat aktivní kontakty s domácími i zahraničními soubory a dovést si nabídky na účinkování v několika zemích.
Jsme přesvědčeni, že se členům Rusavjanu a Rusavy podařilo zažehnout plamének folklorní spolupráce mezi Kanárskými ostrovy a Českou republikou.
Závěrem lze jednoznačně říci, že se oběma souborům podařilo více než důstojně prezentovat náš lidový tanec, zpěv a zvyky a navíc udělat pozitivní krok v umění folklorní diplomacie.
Za takový výsledek a reprezentaci je potřeba členům obou souborů upřímně poděkovat.

Mirek Hovořák, lesy.bata@volny.cz

Valašský krúžek písní a tanců Rusavjan

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

19.05.2006 v 18:24Vendula Jurásková

super


Zveřejněno 23.08.2005 v 11:49 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba