PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Úterý 8.7.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Historie místní části Pusté Žibřidovice [ Historie (archivní dokument) ]

Německý název obce Wust Seibersdorf vznikl z původního názvu Seyfersdorf (Seifertova ves). Pro český název bylo použito staročeské podoby jména Siegfried, která zněla Žibřid. Přívlastek Pusté (Wust) se objevuje na konci 15. století, kdy byla obec zřejmě po uherských válkách pustá. Součástí Pustých Žibřidovic byly osady Potůčník (německy Lauterbach, od roku 1953 část Hanušovic) a Sklená (Glasdorf), v letech 1938 až 1945 také Pekařov (viz Bukovice). Společný katastr měl rozlohu 1203 hektary. Od roku 1949 jsou Pusté Žibřidovice částí obce Jindřichov, která byla původně jen sídlištěm kolem papírny. Koncem 18. století byla pečetním znamením Pustých Žibřidovic budova kostela.

Katastr Pustých Žibřidovic (815 hektarů) se zvedá z údolí od řeky Branné na východ k úpatí hory Ucháč (1009 m). Vesnice leží v nadmořské výšce 557 m a táhne se dlouhou horskou úžlabinou od řeky Branné a podél silnice od Hanušovic do Velkých Losin, z níž v obci odbočuje spojnice do Jindřichova. Osada a katastrální obec Potůčník (276 hektarů) nemá s Pustými Žibřidovicemi, od nichž je značně vzdálena, přímé silniční spojení a logickým důsledkem bylo její odloučení k Hanušovicím v roce 1953. Katastrální území Sklená (112 hektarů) navazuje na východní hranici žibřidovického katastru. V roce 1862 vznikla v údolí Branné papírna a kolem ní vyrostlo malé sídliště nazvané Jindřichov.

Počet obyvatel se až do první světové války zvyšoval, především zásluhou pracovních příležitostí poskytovaných jindřichovskou papírnou. Roku 1900 žilo v Pustých Žibřidovicích ve 112 domech 901 lidí, v Potůčníku ve 41 domech 333, ve Sklené v devíti domech 51 osob a v Jindřichově ve dvou domech 96 lidí. Obyvatelé byli německé národnosti, pouze za první republiky zde žilo v roce 1930 25 Čechů. Po druhé světové válce došlo k téměř úplné výměně obyvatelstva a v roce 1950 bylo v Pustých Žibřidovicích (včetně Sklené) zjištěno ve 118 domech 455 obyvatel, v Potůčníku ve 40 domech jen 47 obyvatel. V roce 1991 měly Pusté Žibřidovice pouhých 15 domů a 103 obyvatel, Potůčník 16 domů a 111 obyvatel. Tato čísla je však nutno dát do souvislosti s demografickým vývojem v Jindřichově.

Nejstarší zpráva o Pustých Žibřidovicích pochází z roku 1382. V 15. století byla obec pustá, zřejmě byla zničena za uherských válek. Jako pustinu ji prodal král Vladislav II. roku 1497 Janu Rájeckému z Mírova. V 16. století byla nově osazena a byla tu luterská fara, která po Bílé Hoře zanikla a byla obnovena jako lokálie roku 1742. Koncem 16. století patřily Pusté Žibřidovice k losinskému panství a zůstaly u něj až do roku 1 848. Podle lánového rejstříku měly v roce 1677 48 usedlíků; roku 1834 zde v 94 domech žilo 600 lidí.

Potůčník byl založen před rokem 1567. Tehdy se objevuje v seznamu vesnic losinského panství. Německé jméno Lauterbach pochází ze starohornoněmeckého Luterbach, což znamená jasný, čistý potok. Z německého názvu byl až v 19. století vytvořen český ekvivalent. Podle lánového rejstříku z roku 1677 zde žilo 22 usedlíků, roku 1834 251 obyvatel ve 40 domech. Rychta v osadě Sklené je poprvé zmíněna v listině olomouckého biskupa Stanislava Thurza z roku 1501. Podle lánového rejstříku měla jen sedm usedlíků; roku 1834 zde bylo osm domů a 55 obyvatel.

Obecnou školu měly Pusté Žibřidovice zřejmě již na konci 18. století , v roce 1900 byla dvojtřídní. Jednotřídní školy byly v Potůčníku od roku 1788 a ve Sklené od roku 1870.
Po roce 1848 se Pusté Žibřidovice staly součástí soudního okresu Vízmberk v šumperském hejtmanství. Vedle jindřichovské papírny poskytoval další pracovní příležitosti lesní revír velkostatku Velké Losiny. V Potůčníku s železniční zastávkou, cihelnou a mlýnem byla v roce 1938 vybudována hanušovickým lnářským družstvem tírna lnu znárodněná po druhé světové válce. Zásluhou dělníků jindřichovské papírny měla v politickém životě obce rozhodující pozice německá sociální demokracie a udržela si je i ve třicátých letech.

Připojením k Jindřichovu roku 1949 ztrácela obec stále více na významu, osada Potůčník byla připojena k Hanušovicím a Sklená ve skutečnosti zanikla. V roce 1990 byl v obci nižší stupeň základní školy, prodejna smíšeného zboží a prodejna potravin.

Jedinou památkou v Pustých Žibřidovicích je barokní kostel sv. Maří Magdalény z roku 1735 s obrazy Ignáce Raaba a Jana Kryštofa Handkeho z roku 1762.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 49, 05.08.2003 v 09:22 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba