PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pátek 29.11.2024
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Národní přírodní památka Křéby [ Národní přírodní památka ]

Národní přírodní památka Křéby Základní údaje: Nachází se severovýchodně od obce Prasklice, k. ú. Prasklice, parc. č. 5001/2, 5001/3, Tvoří ji výslunné, z části neplodné travnaté stráně obrácené k jihu, se skupinkami keřů a stromů. Skládá se ze dvou (v minulosti tří) částí, které jsou od sebe odděleny zemědělsky využívanou půdou. Lokalita leží v nadmořské výšce kolem 250 m n. m. na rozhraní mezi Vyškovskou bránou a Litenčickou pahorkatinou. Pro tuto oblast je charakteristický mírně zvlněný reliéf a široká údolí. Výměra 4,73 ha.

Vyhlášení: chráněné území bylo vyhlášeno výnosem MŠK ČSR ze dne 4. 7. 1956 č. 55.841/54.

Geologie, půdní poměry: geologickým podkladem jsou neogenní písky, štěrky a pestré jíly. Půda je písčitá až hlinitopísčitá, tedy vysoce propustná pro vodu a suchá. Následkem extrémních půdních podmínek daných jižní expozicí svahů se zde uchoval původní porost vzácných teplomilných a suchomilných druhů rostlin (xerotermní flóry) a fauny.

Botanika: záhy zjara rozkvétají na stráni dříny (Cornus mas) a koniklec velkokvětý (Pulsatila grandiflora). K nejvýznamnějším druhům patří len rakouský (Linum austriacum), velmi početně zastoupený len žlutý (Linum flavum), len tenkolistý (Linum tenuifolium), čilimník poléhavý (Cytisus procumbens), čilimník řezenský (Citisus ratisbonensis), kavyl Ivanův (Stipa joannis) a kavyl vláskovitý (Stipa capilata), který zde má nejsevernější lokalitu na Moravě. Rostou zde další teplomilné druhy jako bělozářka liliovitá (Anthericum liliago), hrachor lesní var. širolistý (Lathyrus silvester subsp. latifolius), sasanovka lesní, mochna písečná (Potentilla arenaria), smldník jelení a žluťucha menší (Thalicitrun minus). Vyskytují se zde hojně také cizopasné zárazy. Koncem léta a na podzim se stráně zbarvují dofialova rozkvétající hvězdnicí chlumní (Aster amellus). Na úhorech a uvolněných místech jsou rozšířeny: hořinka východní (Conringia orientalis), černucha rolní (Nigella arvensis), zběhovec yva (Ajuga chamaeptys), sveřep japonský (Bromus japonicus) a jen zřídka zapáchající štěničník paprskující (Bifora radians). Zjištěn zde byl také střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) a hvozdík pyšný (Dianthus superbus). Je zde také jediné naleziště houby hlívy máčkové v České republice, posunuté ve střední Evropě nejdále k severu.

Zoologie: Z obojživelníků se zde vyskytuje ropucha zelená (Bufo viridis). V pískových stěnách dnes hnízdí břehule říční, ve skupinách keřů žije celá řada drobných pěvců, občas se na lokalitě zdržuje několik krkavců a kání lesních. Křéby jsou také významnou lokalitou teplomilných druhů hmyzu, především motýlů, z pavouků zde byl zjištěn např. křižák pruhovaný (Argiope bruennichi).

Hospodářské využívání, management: území bylo v minulosti využíváno jako pastvina, snad zde byly i vinice, dodnes zde roste několik ovocných stromů (hlavně třešně, jabloně a dožívající švestky). Drastickým zásahem byla v minulosti těžba písku a štěrku v jednotlivých částech rezervace, která byla před několika lety zastavena. Těsné sousedství chráněného území se zemědělsky využívanou půdou přináší problémy jako jsou splachy ornice a živin z okolních polí, což ohrožuje rezervaci zarůstáním třtinou křovištní, která se musí každoročně kosit. Největším nebezpečím pro rezervaci byl ještě nedávno trnovník akát (Robinia pseudoacacia), který zarůstal západní část území a potlačoval původní stepní vegetaci. V roce 2000 byl nálet akátů důsledně odstraněn a rezervace tak byla alespoň na čas zbavena tohoto nebezpečného nepůvodního prvku v naší přírodě. Bude však třeba zajistit odstraňování případných nových akátů i v budoucnosti.

Historie a kultura: do NPP Křéby také zasahuje archeologická lokalita s četnými doklady pravěkého osídlení, hlavně z doby bronzové, z tzv. úněticko-věteřovských sídlišť. Část nálezů je uložena v Muzeu kroměřížska v Kroměříži. NPP Křéby patří k nejstarším chráněným územím na kroměřížsku.

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
DALŠÍ INFORMACE: http://nature.hyperlink.cz

AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 15.10.2021 v 02:35 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba