PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKYASOCIACE TURISTICKÝCH REGIONŮ ČESKÉ REPUBLIKYCZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Čtvrtek 24.7.2025
  IC VENKOVSKÝCH REGIONŮ  
  Informační centrum
Cíle projektu
Partneři projektu
Aktivity projektu
Územní působnost projektu
Kalendář akcí
Aktuality a zprávy
Fotogalerie
 
  VENKOVSKÁ TURISTIKA  
  Co je venkovská turistika
Co je agroturistika
Nejčastěji kladené dotazy
Ptejte se, odpovíme Vám
 
  ČESKÁ REPUBLIKA  
  Základní informace o ČR
Města a obce
Kraje ČR
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
Osobnosti a rodáci
 
  TURISTIKA A VOLNÝ ČAS  
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Lyžařské oblasti
Vinařská turistika
Kongresová turistika
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
 
  PŘÍRODA A JEJÍ OCHRANA  
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
  LÁZEŇSTVÍ  
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
  KULTURA, ZÁBAVA, SPORT  
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
 
  PAMÁTKY A ZAJÍMAVOSTI  
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Památky a architektura
Cirkevní památky
Hrady, zámky a tvrze
 
  UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ  
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Historie obce Leština [ Historie (archivní dokument) ]

Obec je uváděna v písemných pramenech od čtrnáctého století, ačkoliv v její původ bude nesporně starší. Tyto záznamy jsou z r. 1392, poněkud starší zápis z r. 1371 se týká dnešní části obce Závlavčí. Tato osada však velmi záhy slynula s Leštinou a do pravomoci leštinského fojta patřila již v 16. století. Jméno Leština je odvozováno do "místa s lískovými keři", tj. leščiny. Poloha obce byla dobře zvolena, neboť spojovala výhodu úrodných rolí ve střední nadmořské výšce s výhodou dobré komunikační polohy na cestách od Zábřeha k Úsovu, opačným směrem k Lesnici a dále na sever do jesenického podhůří. Obec leží rovněž na významném přechodu přes řeku Moravu, na jejímž mostě bylo již v 16. století vybíráno mýto. Uvádí se, že nejstarší dějiny obce jsou spojeny s nedalekým Dubickem, ale již koncem 14. století patří Leština k Zábřehu. Zábřeh sám byl již v 15. století sídlem rozsáhlého panství a v 16. století i významným sídlem českobratrské jednoty. Z druhé poloviny 15. století pochází (dnes již na území Leštiny zaniklá) soustava rybníků, jejíž budování bylo na zábřežském panství spojeno se selskou vzpourou r. 1491. Díky své výhodné poloze se vzpamatovala Leština poměrně brzy i z útrap třicetileté války a po roce 1670 byla již téměř celá dosídlena. Noví majitelé zábřežského panství postavili u řeky valchovnu a olejnu, rychtu odkoupili a změnili v hospodu.

Roku 1754 byla na návsi postavena kaple, r. 1770 se hovoří o škole v místě. Zemědělský charakter obce dosvědčuje obecní pečeť s kolmo postavenou radlicí, s květinovým stvolem a s ratolestí. V následujících stoletích obec dále rostla a výměra orné půdy se zvětšila v 1. polovině 19. století o vysoušené rybníky. Po reformách, následujících po roce 1848, a zrušení roboty dochází v životě obyvatel obce k postupným změnám. Se správní reformou se přibližují všechny nové okresní úřadovny do sousedního Zábřehu a uvolňuje se dále pohyb obyvatel. Zdejší muži hledají zaměstnání v průmyslu po okolí, zedníci a tesaři putují rok co rok na sezónní práce ve stavebnictví do světa, zatímco jejich rodiny se starají do domácí hospodářství. Mimosezónní pobyt zedníků a tesařů doma jejich pracovní zkušenosti se projevují i ve stavebním růstu obce. V roce 1890 tu stálo 111 domů(s 827 obyvateli a dvoutřídní školou), v r.1900 121 domů (976 obyvatel).

V období 1. republiky překročil počet obyvatel jeden tisíc. Obec nepatřila v této době k chudým, bylo postaveno mnoho rodinných domků a řada vodohospodářských úprav v obci i katastru. Obec se vyznačovala také velmi silným sociálním cítěním a v třicátých letech (1934) silnou demonstrací proti fašismu. Během 2. světové války je zde jako na celém Zábřežsku a v podhůří Jeseníků intenzivní protifašistická činnost. Část obyvatel byla poslána v rámci převýchovné tzv. Todtovy organizace na práce na Ukrajinu. Zdejší odbojové hnutí vrcholilo obsazením obce místními odbojáři 7. května 1945, následoval zásah jednotek SS a odvlečení a umučení pěti občanů u Stavenice. Na paměť jednoho z umučených, zdejšího učitele, kulturního pracovníka a odbojáře Boleslava Hrbka, byla v nedávné době pojmenována jeho jménem zdejší základní škola. Na druhé straně je však nutno poznamenat, že za toto neštěstí bylo postiženo neodpovědnými jednotlivci několik německých rodin z Vitošova. Po roce 1945 se poněkud snížil počet obyvatel Leštiny, neboť někteří obyvatelé této čistě české obce odešli k dosídlování pohraničí. V roce 1950 zde bylo 963 obyvatel v 213 domech. Zemědělství a dojížďka do zaměstnání zůstává hlavním zdrojem obživy. Únor 1948 se zde projevil hlavně silným nátlakem na kolektivizaci zemědělství, která však byla po založení JZD v r. 1950 dovedena ke konci až po r. 1958. Dnes reprezentuje zemědělskou výrobu po organizační stránce kromě soukromého hospodaření zemědělské družstvo se sídlem v Dubicku. Hlavním oborem zdejšího zemědělství je intenzivní pěstování zeleniny, menší podíl tvoří chov vepřů a odchov jalovic. V roce 1960 bylo z 523 ha obecního katastru 460 ha zemědělské půdy. V JZD pracovalo 162 obyvatel, v průmyslu 400a 60 občanů mělo jiná povolání. Za prací z obce vyjíždělo 260 osob.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://lestina.zabrezsko.cz

AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 49, 25.11.2002 v 08:05 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VYHLEDÁVÁNÍ
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
Databanka akcí
 
DŮLEŽITÉ ODKAZY
  MMR ČR
MZE ČR
MŽP ČR
Czechtourism
ATIC
ATUR ČR
Regionální informační systém
ČARA
Spolek pro obnovu venkova
Fórum obnovy venkova
Státní správa
 
SLUŽBY PRO TURISTY
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
DATABANKA AKCÍ
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
FOLKLOR A TRADICE
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
REGIONÁLNÍ ROZVOJ
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba